floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hibiscus syriacus
 
Milli Egemenlik Parkı / Ankara - Temmuz 2014 © Serdar Ölez
Hibiscus syriacusHibiscus syriacusHibiscus syriacusHibiscus syriacusHibiscus syriacusHibiscus syriacusphotos
Gözlem bildir
Ağaç Hatmi
Malvaceae / Hibiscus / Hibiscus syriacus
map
Ağaç Hatmi (Hibiscus syriacus) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Bilimsel olarak Hibiscus syriacus L. şeklinde tanımlanır.

Hibiscus etimolojisi

Hibiscus Latincede önceleri hibiscum, daha sonra hibiscus olarak adlandırılan 'ebegümeci bitki' tanımına uymaktadır; Yunancada hibiskos tanımına uymaktadır; kelime kökeninin Galceden geliyor olması muhtemeldir.

syriacus etimolojisi

Syriacus Yunancada syraikos kelimesinden gelir ve Suriye`yi hatırlatan veya Suriye`den gelen anlamına gelir; Suriye kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Hibiscus syriacusKoru / Çankaya / Ankara
Eylül 2021 ©Serdar Ölez
Hibiscus syriacusKale / Altındağ / Ankara
Eylül 2021 ©Serdar Ölez
Hibiscus syriacusÇankaya / Çankaya / Ankara
Eylül 2021 ©Serdar Ölez
Hibiscus syriacusMilli Egemenlik Parkı / Ankara
Temmuz 2014 ©Serdar Ölez
Hibiscus syriacusRize
Aralık 2017 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Hibiscus türleri: H.trionum
Gözlem bildirilen diğer Hibiscus türleri: H.mutabilis, H.rosa-sinensis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)