floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hibiscus rosa-sinensis
 
Karaburun / İzmir - Temmuz 2014 © Serdar Ölez
Hibiscus rosa-sinensisHibiscus rosa-sinensisHibiscus rosa-sinensisHibiscus rosa-sinensisHibiscus rosa-sinensis
Gözlem bildir
Japon Gülü
Malvaceae / Hibiscus / Hibiscus rosa-sinensis
map
Japon Gülü (Hibiscus rosa-sinensis) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Hibiscus etimolojisi

Hibiscus Latincede önceleri hibiscum, daha sonra hibiscus olarak adlandırılan 'ebegümeci bitki' tanımına uymaktadır; Yunancada hibiskos tanımına uymaktadır; kelime kökeninin Galceden geliyor olması muhtemeldir.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Hibiscus rosa-sinensisCumhuriyet / Çeşme / İzmir
Temmuz 2021 ©Serdar Ölez
Hibiscus rosa-sinensisİskele / Karaburun / İzmir
Haziran 2021 ©Şule Ölez
Hibiscus rosa-sinensisKaraburun / İzmir
Temmuz 2014 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Hibiscus türleri: H.trionum
Gözlem bildirilen diğer Hibiscus türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)