floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Grevillea robusta
 
Karaburun / İzmir - Ağustos 2015 © Serdar Ölez
Grevillea robustaGrevillea robustaGrevillea robustaGrevillea robustaGrevillea robustaGrevillea robustaphotos
Gözlem bildir
İpeksi grevilya
Proteaceae / Grevillea / Grevillea robusta
map
İpeksi grevilya (Grevillea robusta) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Morfoloji


25 m boylanabilen, kışın yaprak döken, egzotik, odunsu bir türdür. Taç konik; gövde düz, 80 cm çapa kadar; kabuk yarıklı, bazen kabarcıklı, koyu gri-kahverengi; kabuk içi kırmızımsı-kahverengidir. Yapraklar almaşık dizili, tüysü (± iki tüysü) birleşik, 15-30 cm uzun; kulakçıksız; yaprakçık bölmeleri 11-21 adet, 4-9 cm uzun, dar-derin loblara bölünmüş; loblar 6-12 mm genişlikte; üst yüzeyler parlak koyu yeşil ve tüysüz, alt yüzey beyazımsı veya kül rengi ipeksi tüylüdür. Çiçek kurulu basit veya birleşik salkım, 7.5-15 cm, terminal veya yaprak koltuğunda; çiçekler çok sayıda, her sapta bir çift; sap 1-2 cm; çanak yapraklar 4, 12 mm uzun, sarı veya portakal rengi; taç yapraklar 4 parçalı, çoğunlukla geriye (tüpe) doğru kıvrımlı; erkek organları dişilerden daha önce olgunlaşan; ercik 4, sapsız, içbükey yaprağının üst geniş kenarında; yumurtalık üstdurumlu, 1 bölmeli, 2 tohum taslaklı; boyuncuk kıvrımlı, kalıcı ve çiçek zarfından dışarı taşkındır. Meyve bezelyemsi, 2 cm uzun, siyah; tohumlar 1-2 tohumlar, eliptik, 10-13 mm ve kahverengi renktedir.

listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Grevillea robustaBodrum / Muğla
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Grevillea robustaKonak / İzmir
Nisan 2021 ©Serdar Ölez
Grevillea robustaKaraburun / İzmir
Ağustos 2015 ©Serdar Ölez
Grevillea robustaKaraburun / İzmir
Mayıs 2015 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Grevillea türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)