floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Graptopetalum paraguayense
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Graptopetalum
Crassulaceae / Graptopetalum / Graptopetalum paraguayense
map
Graptopetalum (Graptopetalum paraguayense) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Türkçe literatürde genellikle Graptopetalum olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde sedum weinbergii olarak bilinir. Bilimsel olarak Graptopetalum paraguayense (N.E.Br.) E.Walther şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. N.E.Br. kısaltması bilim insanı Nicholas Edward Brown (1849-1934) için kullanılmıştır. E.Walther kısaltması bilim insanı Eric Walther (1892-1959) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Graptopetalum türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)