floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Fraxinus excelsior subsp. coriariifolia
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kafkasdişbudağı
Oleaceae / Fraxinus / Fraxinus excelsior subsp. coriariifolia
mapmap
Kafkasdişbudağı (Fraxinus excelsior subsp. coriariifolia) Zeytingiller (Oleaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Erzurum-Kars alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Fraxinus excelsior subsp. coriariifolia (Scheele) A.E.Murray şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Scheele kısaltması bilim insanı George Heinrich Adolf Scheele (1808-1864) için kullanılmıştır. A.E.Murray kısaltması bilim insanı Albert Edward Murray (1935-) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan F. excelsior taksonları: Fraxinus excelsior subsp. coriariifolia, Fraxinus excelsior subsp. excelsior
Türkiye´de doğal yayılan Fraxinus türleri: F.angustifolia, F.excelsior, F.ornus, F.pallisae
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)