floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Ficus rubiginosa
 
Göcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez
Ficus rubiginosaFicus rubiginosaFicus rubiginosaFicus rubiginosaFicus rubiginosa
Gözlem bildir
Küçük yapraklı kauçuk
Moraceae / Ficus / Ficus rubiginosa
map
Küçük yapraklı kauçuk (Ficus rubiginosa) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir. Türkiye`de doğal gelişimi yoktur. Avustralya`nın doğu kıyıları boyunca; 1000 m`ye kadar yüksekliklerde; 600–1.400 mm ortalama yıllık yağış alan bölgelerde gelişim gösterirler.


Türkçe literatürde genellikle Küçük yapraklı kauçuk olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde küçük yapraklı incir olarak bilinir. Bilimsel olarak Ficus rubiginosa Desf. ex Vent. şeklinde tanımlanır.

Ficus etimolojisi

Ficus Latincede 'incir' veya 'incir ağacı' anlamına gelir. Eski Yunancada σῦκον kelmesinden türetilmiştir; σῦκον ise Afro-asyatik kökene sahip olduğu varsayılan Fenike dilinde 'yarı olgun incir' anlamına  gelmektedir. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Desf. kısaltması bilim insanı René Louiche Desfontaines (1750-1833) için kullanılmıştır. Vent. kısaltması bilim insanı Étienne Pierre Ventenat (1757-1808) için kullanılmıştır.

Morfoloji


Sıklıkla başka bir ağacın gövdesinde veya kayalar arasında filizlenen, olgunlukta geniş taçlı, 30 m kadar boylanabilen herdem yeşil odunsu bir türdür. Gövde 1.5 m çapa kadar gelişir; kabuk sarı-kahverengi, çatlaksızdır. Yapraklar almaşık dizilimli; eliptik, yumurtamsı veya ters yumurtamsı, 4-19 x 1-13 cm boyutlarda, parlak yeşil renkte; sap 7–8.2 cm, pürüzsüz veya ince tüylüdür. Yalancı meyve 4–10 mm, başlangıçta sarı, olgunlukta kırmızımsı; sap 2-5 mm uzunluktadır.listMaplistPiclist

Gözlemler


Ficus rubiginosaGöcek / Muğla
Kasım 2018 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Ficus türleri: F.carica, F.elastica
Gözlem bildirilen diğer Ficus türleri: F.benjamina, F.microcarpa, F.montana, F.pumila
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)