Warning: strpos(): Empty needle in /home/floranat/domains/floranatolica.com/private_html/eukaria/support/eukaria_Functions_GetQueries.php on line 121 Warning: strpos(): Empty needle in /home/floranat/domains/floranatolica.com/private_html/eukaria/support/eukaria_Functions_GetQueries.php on line 121
floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Fatsia japonica
 
NGBB / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez
Fatsia japonicaFatsia japonicaFatsia japonicaFatsia japonicaFatsia japonicaFatsia japonicaphotos
Gözlem bildir
Japon aralyası
Araliaceae / Fatsia / Fatsia japonica
map
Japon aralyası (Fatsia japonica) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Türkçe literatürde genellikle Japon aralyası olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde japon çınarı olarak bilinir. Bilimsel olarak Fatsia japonica (Thunb.) Decne. şeklinde tanımlanır.

japonica etimolojisi

Japonica {Latince}: Japonya´ya özgü, Japonya´dan. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Thunb. kısaltması bilim insanı Carl Peter Thunberg (1743-1828) için kullanılmıştır. Decne. kısaltması bilim insanı Joseph Decaisne (1807-1882) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Fatsia japonicaNGBB / İstanbul
Ocak 2019 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Fatsia türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)