floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Euryops pectinatus
 
Hızırşah / Datça / Muğla - Temmuz 2015 © Serdar Ölez
Euryops pectinatusEuryops pectinatusEuryops pectinatusEuryops pectinatusEuryops pectinatus
Gözlem bildir
Güneş Papatyası
Asteraceae / Euryops / Euryops pectinatus
map
Güneş Papatyası (Euryops pectinatus) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Türkçe literatürde genellikle Güneş Papatyası olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde sarı papatya, çeşme papatyası veya çalı papatyası olarak bilinir.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Euryops pectinatusNGBB / İstanbul
Ocak 2019 ©Serdar Ölez
Euryops pectinatusHızırşah / Datça / Muğla
Temmuz 2015 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Euryops türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)