floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Coluteocarpus vesicaria subsp. vesicaria
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Patarıkotu
Brassicaceae / Coluteocarpus / Coluteocarpus vesicaria subsp. vesicaria
mapmapmapmapmapmapmap
Patarıkotu (Coluteocarpus vesicaria subsp. vesicaria) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Doğu Karadeniz, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Coluteocarpus vesicaria subsp. vesicaria (L.) Holmboe şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Holmboe kısaltması bilim insanı Jens Holmboe (1880-1943) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Coluteocarpus vesicaria subsp. vesicariaGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan C. vesicaria taksonları: Coluteocarpus vesicaria subsp. boissieri, Coluteocarpus vesicaria subsp. vesicaria
Türkiye´de doğal yayılan Coluteocarpus türleri: C.vesicaria
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)