floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Coluteocarpus vesicaria subsp. boissieri
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Turanpatarığı
Brassicaceae / Coluteocarpus / Coluteocarpus vesicaria subsp. boissieri
mapmapmapmapmap
Turanpatarığı (Coluteocarpus vesicaria subsp. boissieri) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Yukarı Fırat, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Coluteocarpus vesicaria subsp. boissieri Türkçede Turanpatarığı olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Coluteocarpus vesicaria subsp. boissieri (Hausskn. ex O.E.Schulz) Hedge şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Hausskn. kısaltması bilim insanı Heinrich Carl Haussknecht (1838-1903) için kullanılmıştır. O.E.Schulz kısaltması bilim insanı Otto Eugen Schulz (1874-1936) için kullanılmıştır.

Hedge etimolojisi

Bilimsel adlandırmada kullanılan Hedge kısaltması, türün Ian Charleson Hedge (born 1928) tarafından yayınlandığına işaret eder; Hedge bir İskoç botanikçidir, İran, Irak ve güneybatı Asya florasına önemli katkılarda bulunmuştur, 300΄den fazla yeni bitki türü belirlemiştir. Hedge kısaltması bilim insanı Charleson Hedge (1928-) için kullanılmıştır; Hedge bir İskoç botanikçidir, İran, Irak ve güneybatı Asya florasına önemli katkılarda bulunmuştur, 300´den fazla yeni bitki türü belirlemiştir.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan C. vesicaria taksonları: Coluteocarpus vesicaria subsp. boissieri, Coluteocarpus vesicaria subsp. vesicaria
Türkiye´de doğal yayılan Coluteocarpus türleri: C.vesicaria
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)