floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Clivia miniata
 
Ankara - Mart 2015 © Serdar Ölez
Clivia miniata
Gözlem bildir
Kafir Zambak
Amaryllidaceae / Clivia / Clivia miniata
map
Kafir Zambak (Clivia miniata) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Türkçe literatürde genellikle Klivya olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde klivya olarak bilinir. Bilimsel olarak Clivia miniata (Lindl.) Bosse şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Lindl. kısaltması bilim insanı John Lindley (1799-1865) için kullanılmıştır. Bosse kısaltması bilim insanı Julius Friedrich Wilhelm Bosse (1788-1864) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Clivia miniataAnkara
Mart 2015 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Clivia türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)