floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Chamaecyparis lawsoniana
 
Botanik Parkı / Ankara - Mayıs 2015 © Serdar Ölez
Chamaecyparis lawsonianaChamaecyparis lawsonianaChamaecyparis lawsonianaChamaecyparis lawsonianaChamaecyparis lawsonianaChamaecyparis lawsonianaphotos
Gözlem bildir
Lawson Yalancı Servisi
Cupressaceae / Chamaecyparis / Chamaecyparis lawsoniana
map
Lawson Yalancı Servisi (Chamaecyparis lawsoniana) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.    

Bilimsel olarak Chamaecyparis lawsoniana (A. Murr.) Parl. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Parl. kısaltması bilim insanı Filippo Parlatore (1816-1877) için kullanılmıştır; Parlatore İtalyan bir botanikçidir.

Morfoloji


Doğal ortamında 60 m boy ve 2 m çap yapabilen, her dem yeşil, odunsu bir türdür. Gövde monopodial; taç piramidal; dallar sarkık; gövde kabuğu kırmızımsı–kahverengi, boyuna şeritler veya levhalar halinde çatlaklı, dış kısmı süngerimsi ve olukludur. Sürgünler bir düzlem üzerinde yassı, ezildiğinde reçine ile karışık kuvvetli maydanoz kokusuna benzer kokulu; yapraklar pulsu, 2-3 mm uzunluğunda ve kiremitvari biçimde birbiri üzerine dizilidir. Dişi ve erkek çiçekler aynı birey üzerinde; erkek çiçekler 12-16 pullu, 2-4 mm boyunda, önce sarımsı yeşil, sonra siyah veya koyu mor renkli; dişi çiçekler 8 mm çapında, kısa saplı ve küre biçiminde, önceleri mavi-yeşil, daha sonra gri-kahverengidir. Meyve kozalak, 8-10 pullu, yaklaşık 1 cm çapında, küremsi; pullar karşılıklı dizili, her pulun ortası çukurluktur ve çukurluğun ortasında da çok kısa bir çıkıntı bulunur; tohumlar kanatlı, her pulun altında 2-5 adettir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Chamaecyparis lawsonianaÇankaya / Ankara
Eylül 2021 ©Serdar Ölez
Chamaecyparis lawsonianaBotanik Parkı / Ankara
Mayıs 2015 ©Serdar Ölez
Chamaecyparis lawsonianaDikmen Vadisi / Ankara
Aralık 2012 ©Ahmet Demirtaş
Chamaecyparis lawsonianaSeğmenler Parkı / Ankara
Nisan 2018 ©Ahmet Demirtaş
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Chamaecyparis türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)