floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Chaenomeles japonica
 
Namık Kemal Parkı / Ankara - Nisan 2016 © Serdar Ölez
Chaenomeles japonicaChaenomeles japonicaChaenomeles japonica
Gözlem bildir
Japon Ayvası
Rosaceae / Chaenomeles / Chaenomeles japonica
map
Japon Ayvası (Chaenomeles japonica) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Türkçe literatürde genellikle Japon Ayvası olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde bahar dalı olarak bilinir. Bilimsel olarak Chaenomeles japonica (Thunb.) Lindl. ex Spach şeklinde tanımlanır.

japonica etimolojisi

Japonica {Latince}: Japonya´ya özgü, Japonya´dan. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. Thunb. kısaltması bilim insanı Carl Peter Thunberg (1743-1828) için kullanılmıştır. Lindl. kısaltması bilim insanı John Lindley (1799-1865) için kullanılmıştır.

Spach etimolojisi

Spach kısaltması türün Fransız botanikçi Edouard Spach (1801-1879) tarafından yayınlandığını belirtir. Spach kısaltması bilim insanı Édouard Spach (1801-1879) için kullanılmıştır; Spach Fransız botanikçidir; `Natural history of plants: Spermatophytes´ ve `Illustrations of plants of the East´ adlı eserleri yayınlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Chaenomeles japonicaAziziye / Çankaya / Ankara
Nisan 2021 ©Serdar Ölez
Chaenomeles japonicaMavişehir / Karşıyaka / İzmir
Şubat 2021 ©Serdar Ölez
Chaenomeles japonicaNamık Kemal Parkı / Ankara
Nisan 2016 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Chaenomeles türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)