floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Carpobrotus acinaciformis
 
NGBB / İstanbul - Haziran 2015 © Serdar Ölez
Carpobrotus acinaciformis
Gözlem bildir
Kazayağı
Aizoaceae / Carpobrotus / Carpobrotus acinaciformis
map
Kazayağı (Carpobrotus acinaciformis) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Türkçe literatürde genellikle Kazayağı olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde makas çiçeği veya buz çiçeği olarak bilinir. Bilimsel olarak Carpobrotus acinaciformis (L.) L.Bolus şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. L.Bolus kısaltması bilim insanı Harriet Margaret Louisa Bolus (1877-1970) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Carpobrotus acinaciformisNGBB / İstanbul
Haziran 2015 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Carpobrotus türleri: C.edulis
Kaynaklar
  1. Carpobrotus acinaciformis, makas çiçeği, AZbitki internet sitesi, Erişim tarihi 24 Nisan 2020 (https://azbitki.com/carpobrotus-acinaciformis-makas-cicegi)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)