floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Callitropsis nootkatensis
 
NGBB / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez
Callitropsis nootkatensisCallitropsis nootkatensisCallitropsis nootkatensisCallitropsis nootkatensisCallitropsis nootkatensisCallitropsis nootkatensisphotos
Gözlem bildir
Alaska sediri
Cupressaceae / Callitropsis / Callitropsis nootkatensis
map
Alaska sediri (Callitropsis nootkatensis) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Bilimsel olarak Callitropsis nootkatensis (D.Don) Oerst. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. D.Don kısaltması bilim insanı David Don (1799-1841) için kullanılmıştır. Oerst. kısaltması bilim insanı Anders Sandoe Oersted (1816-1872) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Callitropsis nootkatensisNGBB / İstanbul
Ocak 2019 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Callitropsis türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)