floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Caesalpinia Gilliesii
 
Bodrum / Muğla - Temmuz 2014 © Anıl Aktuğ
Caesalpinia Gilliesii
Gözlem bildir
Aslan Bıyığı
Fabaceae / Caesalpinia / Caesalpinia Gilliesii
mapmapmap
Zamparabıyığı (Caesalpinia Gilliesii) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Caesalpinia gilliesii (Hook) D.Dietr. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. D.Dietr. kısaltması bilim insanı David Nathaniel Friedrich Dietrich (1799-1888) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Caesalpinia GilliesiiBodrum / Muğla
Temmuz 2014 ©Anıl Aktuğ
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Caesalpinia türleri: C.gilliesii
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)