floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Astrantia maxima subsp. haradjianii
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Dağyıldızcası
Apiaceae / Astrantia / Astrantia maxima subsp. haradjianii
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Dağyıldızcası (Astrantia maxima subsp. haradjianii) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Batı ve Orta Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Antalya, Adana alt bölgelerinde yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Astrantia maxima subsp. haradjianii (Grintz.) Rech.f. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Rech.f. kısaltması bilim insanı Karl Heinz Rechinger (1906-1998) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Astrantia maxima subsp. haradjianiiAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Astrantia maxima subsp. haradjianiiKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Astrantia maxima subsp. haradjianiiKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Astrantia maxima subsp. haradjianiiPülümür, Pülümür vadisi, Pülümür’e 10. km kala, 1300-1500 m / Tunceli
Haziran 2022 ©Mehmet Yavuz PAKSOY
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan A. maxima taksonları: Astrantia maxima subsp. haradjianii, Astrantia maxima subsp. maxima
Türkiye´de doğal yayılan Astrantia türleri: A.maxima
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)