floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Aquilegia sp.
 
Güzeltepe / Çankaya / Ankara - Mayıs 2021 © Serdar Ölez
Aquilegia sp.Aquilegia sp.Aquilegia sp.Aquilegia sp.Aquilegia sp.Aquilegia sp.photos
Gözlem bildir
Haseki küpesi
Ranunculaceae / Aquilegia / Aquilegia sp.
map


Aquilegia sp. Türkçede Haseki küpesi olarak adlandırılır.

Aquilegia etimolojisi

Aquilegia cins adı Latincede `kartal´ anlamına gelen aquila kelimesinden türetilmiştir; çiçek taç yapraklarının arka tarafında bulunan mahmuzların bir aradaki görüntüsüne atıfta bulunur. 

sp. etimolojisi

sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Morfoloji


Çok yıllık, dik ve otsu gövdeli, odunsu köklü bir cinstir. Yapraklar üçlü lobludur. Çiçekler erdişidir; çiçek örtüsü iki sıralıdır, dışta kalan halka 5 petalimsi segmentten (çanak yapraklar), içte kalan halka 5 borumsu segmentten (taç yapraklar) oluşur; her bir borumsu segmentin üst kısmı yassı ve geniş, arka kısmı nektar içeren ve içe doğru kıvrık mahmuzdan oluşur; ercikler çok sayıdadır, en iç kısımda kalanlar çiçeğin sepal veya petalinin ercik halinde gelişmesinden oluşmustur ve ince ve kuru zarlılardır. Meyve çok tohum içeren bir karpelden oluşturulan kuru bir tek hücreli folikül meyve formundadır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Aquilegia sp.Güzeltepe / Çankaya / Ankara
Haziran 2021 ©Şule Ölez
Aquilegia sp.Güzeltepe / Çankaya / Ankara
Mayıs 2021 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Aquilegia türleri: A.olympica
Gözlem bildirilen diğer Aquilegia türleri: A.alpina
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
  2. Aquilegia. (2021, May 23). Wikipedia. Retrieved June 7, 2021, from https://en.wikipedia.org/wiki/Aquilegia
  3. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  4. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  5. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  6. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)