floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Antirrhinum majus subsp. tortuosum
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Vakvakçiçeği
Plantaginaceae / Antirrhinum / Antirrhinum majus subsp. tortuosum
mapmapmapmapmap
Vakvakçiçeği (Antirrhinum majus subsp. tortuosum) Sinirotugiller (Plantaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Antirrhinum majus subsp. tortuosum (Bosc ex Vent.) Rouy şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Bosc kısaltması bilim insanı Louis Augustin Guillaume Bosc (1759-1828) için kullanılmıştır. Vent. kısaltması bilim insanı Étienne Pierre Ventenat (1757-1808) için kullanılmıştır. Rouy kısaltması bilim insanı Georges Rouy (1851-1924) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Antirrhinum majus subsp. tortuosumAmasra / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Antirrhinum majus subsp. tortuosumKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan A. majus taksonları: Antirrhinum majus subsp. majus, Antirrhinum majus subsp. tortuosum
Türkiye´de doğal yayılan Antirrhinum türleri: A.majus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)