floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Anthurium andraeanum
 
Birlik / Ankara - Şubat2015 © Serdar Ölez
Anthurium andraeanum
Gözlem bildir
Flamingo Çiçeği
Araceae / Anthurium / Anthurium andraeanum
map
Flamingo Çiçeği (Anthurium andraeanum) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Türkçe literatürde genellikle Flamingo çiçeği olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde antoryum olarak bilinir. Bilimsel olarak Anthurium andraeanum Linden şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Linden kısaltması bilim insanı Jean Jules Linden (1817-1898) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Anthurium andraeanumBirlik / Ankara
Şubat2015 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Anthurium türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)