floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Anagallis arvensis var. parviflora
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Primulaceae / Anagallis / Anagallis arvensis var. parviflora
mapmap
(Anagallis arvensis var. parviflora) Çuhaçiçeğigiller (Primulaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Çatalca-Kocaeli alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Anagallis arvensis var. parviflora (Hoffmanns. & Link) Ces. şeklinde tanımlanır.

Anagallis etimolojisi

Anagallis Yunancada 'yeniden' anlamına gelen ἀνά (aná)  kelimesi ile `zevk almak´ anlamına gelen ἀγάλλω (agállō) kelimesinin birleşiminden oluşmuştur; `yeniden zevk almak´ anlamına gelir; bitkilerde her güneş çıktığında çiçeklerin yeniden açılmasına atıfta bulunur.

arvensis etimolojisi

Arvensis Latincede tarla, tarladan gelen anlamlarına gelir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Hoffmanns. kısaltması bilim insanı Johann Centurius von Hoffmannsegg (1766-1849) için kullanılmıştır. Link kısaltması bilim insanı Johann Heinrich Friedrich Link (1767-1851) için kullanılmıştır. Ces. kısaltması bilim insanı Vincenzo de Cesati (1806-1883) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan A. arvensis taksonları: Anagallis arvensis var. arvensis, Anagallis arvensis var. caerulea, Anagallis arvensis var. parviflora
Türkiye´de doğal yayılan Anagallis türleri: A.arvensis, A.foemina, A.minima
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)