floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Anagallis arvensis var. arvensis
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Farekulağı
Primulaceae / Anagallis / Anagallis arvensis var. arvensis
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Farekulağı (Anagallis arvensis var. arvensis) Çuhaçiçeğigiller (Primulaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Orta Kızılırmak, Hakkari, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Anagallis arvensis var. arvensis L. şeklinde tanımlanır.

Anagallis etimolojisi

Anagallis Yunancada 'yeniden' anlamına gelen ἀνά (aná)  kelimesi ile `zevk almak´ anlamına gelen ἀγάλλω (agállō) kelimesinin birleşiminden oluşmuştur; `yeniden zevk almak´ anlamına gelir; bitkilerde her güneş çıktığında çiçeklerin yeniden açılmasına atıfta bulunur.

arvensis etimolojisi

Arvensis Latincede tarla, tarladan gelen anlamlarına gelir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Anagallis arvensis var. arvensisGünpınar / Darende / Malatya
Nisan 2017 ©Şükrü Karakuş vd.
Anagallis arvensis var. arvensisAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Anagallis arvensis var. arvensisUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Anagallis arvensis var. arvensisKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Anagallis arvensis var. arvensisKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan A. arvensis taksonları: Anagallis arvensis var. arvensis, Anagallis arvensis var. caerulea, Anagallis arvensis var. parviflora
Türkiye´de doğal yayılan Anagallis türleri: A.arvensis, A.foemina, A.minima
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)