floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Agapanthus africanus
 
Mavişehir / Karşıyaka / İzmir - Haziran 2021 © Serdar Ölez
Agapanthus africanusAgapanthus africanusAgapanthus africanusAgapanthus africanusAgapanthus africanusAgapanthus africanusphotos
Gözlem bildir
Afrika zambağı
Amaryllidaceae / Agapanthus / Agapanthus africanus
map
Afrika zambağı (Agapanthus africanus) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Türkçe literatürde genellikle Afrika zambağı olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde şefkat çiçeği olarak bilinir. Bilimsel olarak Agapanthus africanus (L.) Hoffmanns. şeklinde tanımlanır.

Agapanthus etimolojisi

Agapanthus cins adı `aşk´ anlamına Yunanca agapē kelimesi ile `çiçek´ anlamına gelen anthos  kelimesinin birleşiminden türetilmiştir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Hoffmanns. kısaltması bilim insanı Johann Centurius von Hoffmannsegg (1766-1849) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Agapanthus africanusMavişehir / Karşıyaka / İzmir
Haziran 2021 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Agapanthus türleri:
Kaynaklar
  1. Agapanthus africanus. (2021, February 24). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved June 22, 2021, from https://en.wikipedia.org/wiki/Agapanthus_africanus
  2. Soğanlılar. Turgutlu Botanik Park. https://turgutlubotanikpark.com/index.asp?page=product&group=9
  3. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  4. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  5. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  6. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)